GRYBŲ AUGIMO SEZONAI

Valgomieji grybai auga nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Lietuvoje yra išskiriami trys grybų augimo sezonai: pavasarinis, vasarinis ir rudeninis.
Pavasarinio sezono grybai pradeda augti dažniausiai balandžio mėn. viduryje, labai retai - pradžioje ir nustoja augti gegužės mėn. Šiuo metu auga bobausiai, briedžiukai, valgomosios plempės, pušinis ir valgomasis tampriukai (Strobilurus tenacellus ir St. esculentus), pavasariniai baltikai, ankstyvosios ir pavasarinės tauriabudės (Clitocybe incilis ir C. sinopica).
Vasarinis sezonas prasideda birželio mėn. antroje pusėje ir baigiasi rugpjūčio viduryje. Šiuo metu jau daugiau auga valgomųjų grybų, ypač ūmėdės, voveraitės, ne taip gausiai - lepšės, raudonviršiai, kazlėkai, baravykai, vasariniai kelmučiai.
Rudeninis sezonas - rugpjūčio antroji pusė - spalio vidurys, o kai kuriais metais net iki lapkričio mėn. Ruduo - grybingiausias laikas. Jei vasarą daugiau auga ūmėdės ir voveraitės, tai ir rudenį jų ne tik nesumažėja, bet dar padaugėja. Gausiai auga kazlėkai, geltonieji baravykai, gudukai, lepšės, kai kuriais metais ir baravykai raudonviršiai, rudmėsės. Dygsta įvairūs piengrybiai, baltikai, tauriabudės, o kiek vėliau kelmučiai, žaliuokės, juosvažaliai baltikai ir kt. Tai tikras grybų metas, ypač pietrytinėje Lietuvos dalyje. Šį sezoną galima skirti į ankstyvąjį (nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo vidurio) ir vėlyvąjį (nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos ir ilgiau). Ankstyvasis yra grybingiausias, auga visi minėtieji grybai, išskyrus žaliuokes, juosvažalius baltikus ir pošalnines guotes, kurių ypač gausu vėlyvuoju sezonu. Tai vėlyviausi valgomieji grybai.


Grybų augimo laikas

1 - pirmoji mėnesio pusė
2 - antroji mėnesio pusė
+ - grybo vegetacijos trukmė
+ + - masiškiausias grybo augimo periodas


<< Į TURINĮ >>

scroll back to top